בן שמואל | משרד רואי חשבון בתל אביב | רואה חשבון תל אביב

חקירה במס הכנסה – איך זה מתנהל? מה הזכויות שלך? מתי נפתחת חקירה?

רוצים לשמוע עוד?

הדר
חקירה במס הכנסה | חקירות במס הכנסה

בעלי עסקים ועצמאיים רבים נמצאים לעיתים תחת חקירה במס הכנסה. חקירות אלו יכולות להתחיל משלל סיבות, כאשר ברבים מהמקרים נחקרים אנשים רגילים לחלוטין ושלא ביצעו עבירה כלשהי ביודעין.

על מנת להימנע ממצבים אלו, לבעלי עסקים מומלץ לקבל שירות ממשרד רואי חשבון אמין, שיעשה סדר בניירת ובדוח"ות למס-הכנסה, ימנע תקלות שעלולות להעמיד אותם במצבים לא נעימים ויעמוד בקשר עם רשויות המס. 

משרד בן שמואל קיים משנת 1994. בראש המשרד עומד מר בן שמואל יוסף מי שהיה בתפקידים שונים במס הכנסה במשך 36 שנה ושימש טרם פרישתו כפקיד שומה חקירות תל אביב והמרכז. בהתאם להלן מספר המלצות.

חקירות במסלול הפלילי

במידה ופקידי השומה מוצאים פגם בהתנהלות האזרח מול מס הכנסה, הם יביאו את הדבר לידיעתו וידרשו ממנו לתקן טעויות או להביא מסמכים כלשהם במידת הצורך. במידה והוסדרו הדברים, ייקבע מס הכנסה את גובה המס הסופי מתוך שאיפה להגיע להסכמה בין האזרח לבין הרשות. ייתכנו מקרים שבהם יוציא הפקיד צו מחייב לתשלום מס לאזרח גם ללא הסכמתו. 

עם זאת, כאשר קיים חשד בקרב פקידי מס הכנסה לעבירה כלשהי מצד האזרח, נכנסים הדברים למסלול הפלילי: עבירת מס בישראל נחשבת כעבירה פלילית לכל דבר. במסלול זה מפעיל מס הכנסה את מחלקת החקירות שלו ובמידה והאזרח נמצא אשם, ישנו פוטנציאל ענישה משמעותי ביותר כלפיו וכן תיוגו בקרב רשויות המס כ'עבריין מס' – תיוג בעל השפעה מקיפה על האזרח.

מהי סמכותם של החוקרים?

במידה והחלה חקירה רשמית של מס הכנסה – האזרח מצוי תחת הליכי חקירה. משמעות הדבר היא שלחוקרים נתונה הסמכות לעצור חשודים, לערוך חיפושים ועוד. לרוב, מתחילה החקירה בחקירה סמויה, כאשר חוקרי המס אוספים מידע מלקוחותיו של בעל העסק, מהבנק, מספקים שונים, ממאגרי מידע שונים ועוד. שלב חקירה זה יכול להימשך חודשים ספורים, שבסופם מתקיימת התייעצות האם ישנו בסיס מציאותי לחשדות העלמת המס כנגד בעל העסק. במידה וקיים כזה, יוציאו החוקרים צווי חיפוש מבית המשפט, יחקרו את בעל העסק ויערכו חיפושים.

באילו מצבים תיפתח חקירה ע"י רשויות המס?

כאשר עולה חשד כי בעל העסק הגיש דיווחים כוזבים לרשויות המס, החקירה לא מסתיימת במסלול האזרחי (תיקון דו"ח, תשלום סכום נכון של מס או תיקוני ליקויים) אלא נפתחת חקירה ע"י רשויות המס.

מקרים שבגינם תיפתח חקירת מס הם, לדוגמא, מקרה שבו בעל העסק לא דיווח על חלק מהכנסותיו, רישום של הוצאות גדולות מהמציאות, הוצאת חשבוניות פיקטיביות ועוד. גם במקרים של אי סדרים נשנים יכולה להיפתח חקירה, כגון – הגשות מאוחרות של דו"חות שנתיים, כשלים בניהול פנקסי החשבונות, היעדר של רישום מסודר על הכנסות והוצאות ועוד. לעיתים מקרים אלו מעלים חשדות לביצוע עבירות מס מהותיות יותר.

חשוב להדגיש כי לרוב החקירה תפתח בצורה סמויה . בתקופה זו יאספו החוקרים מידע , יגיעו בצורה מוסווית למקום העסק, יאספו מידע אצל לקוחות וספקים וינהלו תצפיות. בסיום תהליך זה יגיע "יום הפרוץ". ביום זה ידפקו החוקרים על דלת ביתו של החשוד וייקחו אותו לחקירה. 

חקירה במס הכנסה | חקירות במס הכנסה

עונשים אפשריים – חקירה במס הכנסה

עבירות המס מתחלקות לשני סוגים, כאשר עבירות טכניות מול מס הכנסה יכולות לעלות לבעל העסק בעונש של עד כשנתיים מאסר, ועבירות מהותיות עונשי המאסר יכולים להגיע גם למספר רב של שנות מאסר (במקרים חמורים במיוחד). בנוסף למאסר, יוטלו על בעלי עסקים קנסות גבוהים בנוסף לתשלום המס הנכון.

זכויות הנחקרים במהלך חקירה במס הכנסה?

במצבים אלו, מומלץ לנחקר ליצור קשר עם עו"ד מומחה לענייני מס על מנת שייצג אותו מול הרשויות, וכן לא לנדב מידע כלשהו (או טפסים) לחוקרים בכדי להימנע מטעויות שיכולות לשמש כנגדו בבית המשפט.

לסיכום

ניהול לא נכון של העסק עלול להוביל לבעיות בהתנהלות מול הרשויות – אל תיקח סיכון. אם גם אתה בעל עסק ומעוניין להפקיד את ענייני מס ההכנסה והטיפול בדו"חות בידיים אמינות – הגעת למקום הנכון. משרדינו ישמח להעניק מעטפת שירותים לעסק שלך, הכוללת ניהול שוטף של העסק, הגשת הדו"חות למס הכנסה, קשר עם רשויות המס, חשבות שכר ושירותים נוספים.

תוכן עניינים
צרו קשר עימנו
בן שמואל | משרד רואי חשבון בתל אביב | רואה חשבון תל אביב | רואה חשבון בתל אביב
פעם ראשונה פה?
איך זה קורה אצלינו?
התחלת התהליך ואיסוף נתונים
התחלת התהליך ואיסוף נתונים
ביצוע סימולציה עם מומחה
ביצוע סימולציה עם מומחה
מעבר מקיף על כל הנתונים
מעבר מקיף על כל הנתונים
קבלת הצעה משתלמת
קבלת הצעה משתלמת
מה אומרים עלינו?
אני עובד מול עשרות, אם לא מאות ספקים, יועצים וחברות ליווי - השירות שקיבלתי מעת רצון בע"מ התעלה הרבה מעל למצופה, והרבה מעל למה שאני נתקלתי בו ביום יום .
מקסים
הכל מדולר
5/5
מקצוענים! לא יודע מה הייתי עושה בלעדיהם!
אליאור
תל אביב
5/5
החבר'ה מעת רצון בע"מ מקצוענים אמיתיים. כל מילה נוספת מיותרת - ממליץ בחום.
אביעד
לוי-אטינגר-נקדימון עו"ד
5/5
שמחתי מאוד לקבל שירות מקצועי ואדיב מהמומחה.
דליה
רעננה
5/5
הצוות, בראשות שי - נתנו לי מהרגע הראשון את ההרגשה שאני בידיים טובות.
שחף
הדיה בע"מ
5/5
יש לכם שאלה? נשמח לסייע
כמות העובדים: *
מה השם שלך? *
מה מספר הטלפון שלך? *

לחיצה על כפתור "התחל בתהליך" מהווה את הסכמתך להעברת פרטיך לגופים המומלצים של "עת רצון בע"מ", "קבוצת בן שמואל רואי חשבון" ולתנאי השימוש באתר. קראת והבנת את תנאי השימוש באתר ומדיניות הגנת הפרטיות של החברה והם מקובלים עליך.

נשמח לעזור!
שלחו הודעה ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם
מה השם שלך? *
מה מספר הטלפון שלך? *
בעת לחיצה על כפתור " חזרת נציג" הינך מאשר/ת בזאת לבן שמואל רואי חשבון לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י שליחת מייל חוזר.