השקמה 2, אזור
03-5611902
בן שמואל | משרד רואי חשבון בתל אביב | רואה חשבון תל אביב
החזר מס שבח – איך להוציא את המקסימים שמגיע לנו?

החזר מס שבח – איך להוציא את המקסימים שמגיע לנו?

למה צריך בכלל לקבל החזר מס שבח? בחלק גדול מהמקרים כאשר נמכור נכס נדל"ן (דירה, חנות , קרקע וכו..) נשלם מס שבח. לרוב תשלומי המס נשענים על חישוביו של עורך הדין שליווה את העסקה או על החיובים שהוציאו שלטונות מיסוי מקרקעין. מבקר המדינה בדק ומצא כי מליארדים של שקלים שולמו על ידי הציבור לחינם בגלל חישובי מס שבח לא נכונים. כספים אלו ממתינים לכם בקופת המדינה בצעו חישוב מס שבח בהקדם.

אנשי מקצוע מטעמנו יבדקו את שומות מס השבח שהוצאו לכם על ידי ויציעו אפשרויות לחיסכון במס.
מניסיון, בדיקה שכזו עשויה לעיתים ניתן להניב חיסכון של עשרות ואף מאות אלפי ₪.

במדינת ישראל, כשאתם מוכרים דירה שברשותכם עליכם לשלם עליה מס. עד לפני מספר שנים, בעלי דירות שמכרו את הנכס שלהם עוד הצליחו להתחמק מהמס בעקבות פטורים שונים שניתנו בהתאם לתנאי סף שונים. עם זאת, לפני 5 שנים, בשנת 2014 – בוצע רפורמה ששינתה את התמונה. ההקלות שהיו נגישות ללא מעט קהלים הצטמצמו משמעותית, ורגע לפני שגם אתם מוכרים את הנכס שלכם חשוב שגם אתם תדעו האם גם אתם חייבים במס ואיך מחשבים מס שבח.

מי שעדיין פטור ממס השבח (בין היתר), הם אנשים שברשותם דירה אחת בלבד – כך שאם זהו הנכס היחיד הרשום על שמכם, אתם פטורים מתשלום.

החזר מס שבח: על מה כולם מדברים?

גם אם אינכם משקיעי נדל"ן או כאלו שמוכרים נכסים בכל שני וחמישי, סביר להניח כי כבר שמעתם את צמד המילים "מס שבח". על מה בדיוק מדובר? מס השבח הוא מס מכירת דירה, כלומר מס שבעל הדירה צריך לשלם לאחר שהוא מוכר דירה. לא טעיתם, ושמו של המס יכול לרמז על כך: המס משולם בהתאם לתהליך ההשבחה שעבר הנכס. ואיך מחשבים מס שבח, בחישוב פשוט? המס = הפער שבין המחיר בו נמכרה הדירה ובין המחיר בו רכש אותה בעל הנכס. גובהו של מס השבח בדרך כלל נכון להיום עומד כל -25%.

מה חשוב לדעת? על מנת להפחית את היקף המס שתשלמו בעת שתמכרו את הדירה שברשותכם, יהיה עליכם להציג מסמכים רלוונטיים וחשבוניות המעידות על פעילויות שבוצעו בדירה: החל משיפוצים ותיקונים שביצעתם ועד בדיקת בדק בית. כל חשבונית רלוונטית תוכל להפחית את גובה המס שתשלמו.

החזר מס שבח | החזרי מס שבח

אז איך נראה תשלום מס השבח בכמה שלבים?

 • אתם מבצעים עסקה ומוכרים את הדירה שלכם
 • יש לכם 40 ימים לדווח על הנכס שמכרתם לרשות המיסים
 • בבקשה זו תציגו גם את ההוצאות השונות בדירה במטרה להפחית בערך המס
 • תשלום המס יתבצע תוך 60 ימים בלבד מיום חתימת העסקה

איך ניתן להעריך את גובה המס המשוער?

אז איך מחשבים מס שבח? מטבע הדברים, לא מעט עסקאות מתעכבות רק בגלל מס השבח. השיקול הוא כמובן שלכם, ותוכלו לקבל תמונה בהירה אודות גובה המס המשוער רגע לפני שתילחצו ידיים עם הקונים שלכם. אז איך תחשבו את המס? ישנו מחשבון מס באתר רשות המיסים, דרכו תוכלו להזין פרטים ולקבל הערכה משוערת באשר לגובה המס שאתם עתידים לשלם.

"קיבלתי דירה בירושה, האם אני צריך לשלם מס?"

על מנת לדעת האם אתם צריכים לשלם על מס שבח על דירה מירושה, כל מה שאתם צריכים הוא להיכנס לרגע אל נעליו של המוריש שלכם.

במילים פשוטות: אם הוא היה מקבל פטור בעצמו, גם אתם מקבלים אותו. במידה והוא לא היה זכאי לפטור (בהתאם למספר הנכסים שברשותו), כך גם אתם.

 

שימו לב: מס שבח הוא לא מס רכישה!

לא אחת ישנו בלבול הגורם לרבים לחשב את כדאיות העסקה בצורה שאינה נכונה: מס השבח אינו מס הרכישה. מס השבח הוא מס שמשולם על ידי מוכר הנכס (על הרווח בעקבות מכירת הדירה). מנגד, מס הרכישה הוא מס שמשלם מי שקונה את הכנס בעצמו. כלומר, לכל אחד מהצדדים ישנו מס אחר שהוא צריך לשלם ואין מדובר על שמות שונים לאותו המס.

מדוע צריך רואה חשבון? הרי את כל שאמרתם עושה עבורי עורך הדין?

איך מתבצע חישוב מס שבח? חלק גדול מעורכי הדין מחשבים את מס השבח בראיה של העסקה עצמה. כלומר כמה עלה הנכס לעומת בכמה הוא נמכר. התוצאה היא הרווח ועל רווח זה צריך לשלם מס. פשוט? אז זהו שלא. יש לבחון עסקה בראיה כוללת כלומר לבחון את כל התנהלותך הכלכלית כולל ההיסטוריה שלך ורק על סמך אלו יש לחשב את המס. ההפרשים יכולים להגיע לעשרות ומאות אלפי שקלים. חישוב זה יכול להתבצע על ידי רואה חשבון או יועץ מס שבח הבקיא בתחום.

החזר מס שבח | החזרי מס שבח

שירה סוף סוף מצאה את דירת חלומותיה! זוג הייטקיסטים שקנו אותה מזמן, שיפצו ועיצבו אותה, אך כעת משקיבלו רילוקיישן מעבר לים, הציעו אותה למכירה. שירה שהגיעה כרוכשת פוטנציאלית יחד עם שתי בנותיה, החליטה לקנות אותה והזדרזה לשלם את מס הרכישה. כעבור שבוע התקשר הזוג בצער ובישר על ביטול הרילוקיישן וביטול המכירה בשל כך. כעת נאלצת שירה לא רק לעצור את כלל התשלומים, אלא לקבל איכשהו, את הכספים ששילמה בעבור רכישת הדירה.

מתי מגיע החזר מס?

המדינה קובעת כי במצב שבו נחתם הסכם לרכישת מקרקעין, שולם המס אך העסקה התבטלה – מגיע החזר מס רכישה ששולם. מעבר לכך, קיימות הקלות חוקיות רבות בשיעור גובה המס, מטעמי סיוע לשכבות שונות באוכלוסייה ואף החזרים במצבים של חכירה לתקופת זמן ממושכת שלא נוצלה במלואה.

כיצד ניתן לקבל החזר מס שבח על רכישת דירה?

החזר מס רכישה מתבצע על פי מדרגות מס שונות ובהתאם לתנאים מסוימים. אמנם תוכלו למצוא מחשבוני החזר מס באינטרנט ולחשב את שיעור ההחזר, אך יהיה לכם קשה לבצע זאת באופן מדויק, מפני שאינכם בקיאים בסעיפי החוק, בתנאים הרבים והסבוכים של רשות המיסים ובערימת הטפסים שיש למלא על מנת לזכות בהחזר מס שבחי.

על כן, מומלץ להיעזר ברואה החשבון שיבדוק עבורכם את הזיכוי ויתנהל מטעמכם מול כלל הגורמים בנושא. שילמתם מס רכישה אבל אתם חושבים שהסכום שהועבר היה גבוה מדי או שאולי אתם כלל לא נדרשים לשלם מס כזה?

החזר מס שבח | החזרי מס שבח

החזרי מס שבח לשכירים ועצמאיים

מרבית הסיכויים כי גם לך ממתין החזר מס ממס הכנסה או ממס שבח. 

רשויות המס גובות מאתנו עשרות ומאות אלפי שקלים מס בשנה. המיסים נגבים דרך תלושי המשכורת שלנו או בעסקאות שאנו עושים כמו מכירת דירה, קרקע חנות או בניין. הבעיה היא כי בהרבה מקרים גובים מאתנו כספים שלא לצורך. ניקח כדוגמא עובד שפוטר וקיבל כספי פיצויים. בדרך כלל מנוכה ממנו מס בצורה אוטומטית. מבדיקות עולה כי מרבית העובדים הללו מגיעים החזרי מס בסכומים של אלפי ועשרות אלפי שקלים. 

דוגמא נוספת : בן משלם עבור אחזקת הוריו במוסד. גם במקרה כזה מרבית הסיכויים כי תהיה זכאי להחזר מס בסכומים גבוהים.

מומחים אומדים כי ללפחות 85% מאוכלוסיית השכירים בישראל מגיעים החזרי מס.!

ישנן סיבות רבות מדוע ניתן לקבל החזרי מס.  להלן מספר סיבות בגללן מבצע מס הכנסה החזרים:

 • לא עבדת כל השנה (אבטלה, מחלה, חופשה ללא תשלום, החלפת מקום עבודה וכו(
 • הפקדת כספים לקופות גמל או תשלום לביטוחי חיים פרטיים כולל המשכנתא (עבור עצמך, הוריך או ילדיך)
 • קבלת כספי פנסיה או  פיצויי פיטורין.
 • ברשותך ילד לקוי למידה/בעיות קשב וריכוז.
 • הנך תומך בהורים קשישים.
 • סיום תואר ראשון/שני.
 • משפחות חד הוריות.
 • תרומות מעל 400 ש"ח לשנה.
 • הכנסה ממספר מקורות במקביל.
 • השקעות בניירות ערך/פיקדונות/חסכונות.
 • שחרור צבאי / עליה לארץ משנת 2005 ואילך.
 • גרוש משלם מזונות במהלך ה-6 שנים האחרונות.
 • מכירת נכס מקרקעין כמו דירה, קרקע, חנות בניין וכיוב..

מבקר המדינה קבע כבר כי מליארדים ממתינים לאזרחי ישראל בגין החזרי מס שלא נדרשו.  החזר המס הממוצע לשכיר הוא 5,000-12,000 ₪ . במקרים מסוימים (כמו מכירת נכס או פיצויים ) יכולים להיות החזרי המס גם מאות אלפי שקלים

את החזרי המס או החזר מס שבח ניתן לקבל עד לתקופה של 6 שנים אחורה. 
לכן יש ליצור עמנו קשר כבר היום כדי שלא לאבד אף שנת מס.

בזכות אנשי המקצוע ממשרדנו, התהליך הוא פשוט ולא דורש ממך זמן.

צור עמנו קשר במייל noya@bscpa.co.il  או בטלפון 035611891 עוד היום ונציגנו יטפל בקבלת הכספים עבורך.
החזרי מס הם למעשה כספים אותם גבה ממך מס הכנסה, אך מסיבות שונות מגיע לך לקבל אותם בחזרה.

כיום ל 90% מהשכירים בישראל המשלמים מס הכנסה, מגיעים החזרי מס!

צרו קשר עימנו
מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם:

לקוחות יקרים,

לנוחיותכם, אתם מוזמנים להוריד את האפליקציה שלנו מחנות האפליקציות.

לחצו על הסוג המכשיר שלכם: