השקמה 2, אזור
03-5611902
בן שמואל | משרד רואי חשבון בתל אביב | רואה חשבון תל אביב
בודק שכר – צמצום חשיפה מפני תביעות עובדים ומשרד הכלכלה

בודק שכר – צמצום חשיפה מפני תביעות עובדים ומשרד הכלכלה

לאחרונה אנו שומעים יותר ויותר על בקורות של משרד הכלכלה שמטרתן לבדוק האם המעסיק משלם לעובדיו את שכרם עפ"י חוק ולפי צווי ההרחבה החלים על הענף. מעסיקים שאינם עומדים בתנאי החוק חשופים לתביעות, קנסות וסנקציות רבות אחרות. בשל כך ראינו לנכון להפנות תשומת לבכם לאפשרות לקבלת דו"ח בדיקת שכר. מדובר על דוח ביקורת שיערך על ידי " בודק שכר" :

מהו תפקידו של בודק שכר ולמה גם אתם צריכים אותו?

בעולם העסקים של היום חישוב תלוש שכר הפך להיות נושא מורכב. הדקויות של חוקי העבודה אינם ידועים למנהלי חשבונות או רואי חשבון שאינם מצויים בתחום ביום יום. חלק מהעובדים אינם מודעים לכך שהם לא מקבלים את התנאים הקבועים בחוק. גרועים מהם הם אלו המודעים לכך שאינם מקבלים את התנאים הקבועים בחוק ומחכים ליום פרישתם מעבודה. גם אלו וגם אלו נפגשים עם עורכי דין המסבירים להם כי ביכולתם לתבוע את המעסיק. הם עושים זאת והמעסיק מוצא עצמו משלם עשרות ומאות אלפי שקלים.

לא אחת אנו שומעים על סיפורים של עובדים שגילו ליקוי בתשלומי השכר שלהם. אותם עובדים אינם מסתפקים רק בקבלת המגיע להם מהמעסיק אלא מספרים לכל חבריהם ולעתים אף מתארגנים ביחד לתבוע את המעסיק. תביעות כאלו יכולת להוביל מעסיק לפשיטת רגל.

כעת נוספה " צרה" חדשה לעסקים הפועלים בארץ. משרד הכלכלה התחיל לשלוח ביקורות שמגיעים לבתי העסק ובודקים את חישוב תלושי השכר ואת העמידה בחוקי העבודה וצווי ההרחבה. עסק שמתגלה כי אינו עומד בחוקים מוצא את עצמו שוב משלם קנסות של עשרות ומאות אלפי שקלים. אבל הפיתרון בשבילכם… דו"ח בדיקת שכר!

בודק שכר

בודק השכר – מהו תפקידו?

כדי לצמצם את החשיפה של העסקים, קבעה המדינה כי מספר מסוים של אנשים שהוכשרו לכך מראש וקיבלו על כך תעודות מטעם משרד הכלכלה יהיו רשאים לערוך ביקורות שכר ולהוציא דוח בודק שכר. בודק שכר, כשמו כן הוא, בודק את תלושי השכר של העובדים כך שכל התשלומים הם בהתאם לחוק ובהתאם לצווי ההרחבה, כי התשלומים מבוצעים בפועל.

כיצד מתבצעת הבדיקה בפועל?

בודק השכר ידגום מספר עובדים ויבדוק את קיום כל התנאים בתלושי השכר שלהם כולל הפרשות לפנסיה ועמידה בצווי ההרחבה, חישוב חופשה מחלה והבראה. בסיום הבדיקה מוציא בודק השכר דוח למעסיק. על המעסיק לתקן את הליקויים שנמצאו בדו"ח בדיקת שכר. לאחר מכן מגיע בודק השכר לבדיקה נוספת בה הוא בודק האם הליקויים תוקנו.

מומלץ לבצע ביקורת שכזו אחת לשנה. יודגש כי בקורת של בודק שכר היא בקורת נפרדת מתהליך הקלדת תלושי השכר והתשלום עבורה הוא בנפרד.

מדוע צריך להעסיק בודק שכר

מעסיק שיוכיח כי העסיק בודק שכר וכי פעל ליישום המלצותיו של בודק השכר, תהיה לו הגנה טובה בבית משפט ומול משרד הכלכלה. כלומר במידה ובית המשפט ישתכנע כי המעסיק פעל כדי לאתר את הליקויים בעסקו וכדי לתקנם הרי שספק אם יוטלו קנסות על המעסיק.

מדובר בהטבה משמעותית ביותר למעסיק.

מעבר לכך הרי שמרגע שמעסיק יהיה מודע לליקויים בחישוב השכר של העובד הרי שיוכל להיערך מראש לטענות העובדים כלפיו ולצמצם בצורה מהותית את הסיכויים שיתבע על ידי עובדיו.

אגב, לא תמיד ימצאו טעויות רק לטובת העובד. ישנם מקרים רבים בהם בדיקותינו מעלות טעויות שנעשו לרעת המעביד. לא אחת אנו מוצאים מקרים בהם מחושבים תשלומי פנסיה שהם לרעת המעביד או לעתים מצאנו עובדים פנסיונרים שלמרות שמקבלים קצבת זקנה עדיין משלמים עבורם ביטוח לאומי. במקרים כאלו המעביד מקבל כספים בחזרה.

אנו עומדים לרשותכם בכל שאלה.

בכבוד רב,

בן – שמואל

רואי חשבון

צרו קשר עימנו
מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם:

לקוחות יקרים,

לנוחיותכם, אתם מוזמנים להוריד את האפליקציה שלנו מחנות האפליקציות.

לחצו על הסוג המכשיר שלכם: