השקמה 2, אזור
03-5611902
בן שמואל | משרד רואי חשבון בתל אביב | רואה חשבון תל אביב
פתיחת עוסק מורשה – הצעד הראשון בדרך לפעילות העסקית

פתיחת עוסק מורשה – הצעד הראשון בדרך לפעילות העסקית

לאחר שגיבשתם את החזון העסקי שלכם, אתם מרגישים כי הגיע הרגע לעשות את הצעד: לצאת אל דרך מקצועית עצמאית! גם אם הייתם שכירים למשך שנים וגם אם אתם מתחילים את הדרך שלכם בעולם התעסוקה בדרך עצמאית לחלוטין, הרי שעליכם להכיר היטב את החוקים והדרישות באשר לפעילותכם העסקית התקינה.

בתור עצמאיים, הרי שהעסק שלכם יוכל להיות מוגדר כעסק פטור, עסק מורשה או כחברה בע"מ. החלטתם להיות עצמאיים? עליכם להירשם גם ברשויות המס, כאשר על כל עסקה שתבצעו (בתקווה לכמה שיותר עסקאות), תצטרכו להפריש מס בערך של כ-17% לרשות המיסים. אפשר לומר כי בתור עסק אתם הופכים להיות החוליה המקשרת שבין הלקוח ששילם לכם ובין רשות המס – אתם אלו המעבירים את התשלום אל רשות המיסים.

כשם שאתם משלמים מס בשיעור של כ-17% מכל עסקה, הרי שיש לכם את הזכות להזדכות על מס ששילמתם בעבור עסקאות הרלוונטיות לפעילות השוטפת שלכם כעסק. לפניכם, כל מה שחשוב לדעת על פיתחת עוסק ומורשה, וגם מדוע כדאי לעשות זאת עם רואה חשבון.

פתיחת עוסק מורשה – מהו צפי ההכנסות שלכם?

על מנת שאכן תוגדרו כעוסק מורשה, היקף ההכנסות השנתי שלכם צריך לעמוד על לפחות כ-100,187 שקלים. כלומר, כל עוד אתם צופים כי תכניסו פחות כסף בשנה, הרי שאתם נכנסים תחת הסטטוס של "עוסק פטור". על פי רוב, עסקים פטורים רלוונטיים לנותני שירות המשלימים הכנסה באמצעות עיסוק פרטי, זאת לצד היותם שכירים. עוסק פטור אינו משלם מע"מ ואינו מזדכה במע"מ תשומות.

אז איך תפתחו גם אתם את העוסק המורשה שלכם? ישנן 2 דרכים אפשרויות:

  • הדרך הראשונה (וזו גם הפחות מומלצת) היא בצורה עצמאית. יהיה עליכם להגיע אל המשרדים הרלוונטיים (מס ההכנסה, מע"מ וביטוח לאומי), ולבקש לפתוח עבורכם תיק. הבעיה הגדולה היא שמדובר על בזבוז רב של זמן – בעיקר בתקופה כה מרגשת ועמוסה בה אתם לקראת פתיחת העסק שלכם, תוך שאתם נדרשים לאסוף שלל טפסים, להגיע עם מסמכים ולעבור תהליך ביורוקרטי שאינו קצר.
  • האפשרות השנייה העומדת לרשותכם היא לחבור אל רואה החשבון שעתיד לנהל עבורם את כל החשבונות. הוא יוכל לפתוח בעבורכם את התיק ולשייך אתכם אל רשות המס הרלוונטית אליכם.

המסמכים שתצטרכו להציג בכל מקרה:

  • תצלום בהיר ומובן של תעודת הזהות שלכם
  • פרטי חשבון הבנק שלכם
  • במקרה ומקום מגוריכם שונה מזה המופיע בתעודת זהות יידרש גם חוזה שכירות.

תחילה, תקבלו אישור זמני שיאפשר לכם להתחיל את הפעילות העסקית שלכם. בהמשך, תקבלו את התעודה הפורמלית. בשונה מחברות בע"מ שמספר העסק שלהן הוא ח.פ, במקרה של עוסק מורשה הרי שמספר העוסק שלכם הוא פשוט תעודת הזהות האישית שלכם.

מדוע חשוב לעבוד עם רואה חשבון גם במעמד פתיחת התיק?

  • ראשית, רואה החשבון ידע לערוך בעבורכם צפי של הכנסות והוצאות. מעבר לכך שניתן לבדוק את כלכליות העסק, הרי שגם ניתן לקבוע האם אתם עומדים בתנאים של עוסק מורשה, או שאתם בכלל נכללים תחת התנאים של עוסק פטור.
  • רואה החשבון חוסך זמן לא רק עצם העובדה שהוא עושה את העבודה עבורכם, אלא שאין כל חשש כי תגיעו אל מע"מ לטובת פתיחת התיק ותגלו כי לא אספתם את המסמכים הנדרשים, כי שלחתם ייפוי כוח שלא רלוונטי וכיוצא בזה. העדיפו כמובן לבצע את פתיחת התיק עם רואה החשבון שעתיד לנהל אתכם גם לאורך הפעילות העסקית.
  • פתיחת התיק באמצעות רואה החשבון חוסכת לכם המון התעסקות, כאשר הדבר העיקרי הוא הדיוק והיסודיות שפתיחת התיק. חשוב שההתנהלות שלכם אל מול כל אחד מהגופים – ביטוח לאומי, מע"מ ומס הכנסה, תתנהל כשורה ועל פי הנדרש – גם במעמד פתיחת התיק וגם לאורך הפעילות השוטפת שלכם.
צרו קשר עימנו
מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם:

לקוחות יקרים,

לנוחיותכם, אתם מוזמנים להוריד את האפליקציה שלנו מחנות האפליקציות.

לחצו על הסוג המכשיר שלכם: