לאחר שגיבשתם את החזון העסקי שלכם, אתם מרגישים כי הגיע הרגע לעשות את הצעד: לצאת אל דרך מקצועית עצמאית! גם אם הייתם שכירים למשך שנים וגם אם אתם מתחילים את הדרך שלכם בעולם התעסוקה בדרך עצמאית לחלוטין, הרי שעליכם להכיר היטב את החוקים והדרישות באשר לפעילותכם העסקית התקינה.

בתור עצמאיים, הרי שהעסק שלכם יוכל להיות מוגדר כעסק פטור, עסק מורשה או כחברה בע"מ. החלטתם להיות עצמאיים? עליכם להירשם גם ברשויות המס, כאשר על כל עסקה שתבצעו (בתקווה לכמה שיותר עסקאות), תצטרכו להפריש מס בערך של כ-17% לרשות המיסים. אפשר לומר כי בתור עסק אתם הופכים להיות החוליה המקשרת שבין הלקוח ששילם לכם ובין רשות המס – אתם אלו המעבירים את התשלום אל רשות המיסים.

כשם שאתם משלמים מס בשיעור של כ-17% מכל עסקה, הרי שיש לכם את הזכות להזדכות על מס ששילמתם בעבור עסקאות הרלוונטיות לפעילות השוטפת שלכם כעסק. לפניכם, כל מה שחשוב לדעת על פיתחת עוסק ומורשה, וגם מדוע כדאי לעשות זאת עם רואה חשבון.

פתיחת עוסק מורשה – מהו צפי ההכנסות שלכם?

על מנת שאכן תוגדרו כעוסק מורשה, היקף ההכנסות השנתי שלכם צריך לעמוד על לפחות כ-100,187 שקלים. כלומר, כל עוד אתם צופים כי תכניסו פחות כסף בשנה, הרי שאתם נכנסים תחת הסטטוס של "עוסק פטור". על פי רוב, עסקים פטורים רלוונטיים לנותני שירות המשלימים הכנסה באמצעות עיסוק פרטי, זאת לצד היותם שכירים. עוסק פטור אינו משלם מע"מ ואינו מזדכה במע"מ תשומות.

אז איך תפתחו גם אתם את העוסק המורשה שלכם? ישנן 2 דרכים אפשרויות:

המסמכים שתצטרכו להציג בכל מקרה:

תחילה, תקבלו אישור זמני שיאפשר לכם להתחיל את הפעילות העסקית שלכם. בהמשך, תקבלו את התעודה הפורמלית. בשונה מחברות בע"מ שמספר העסק שלהן הוא ח.פ, במקרה של עוסק מורשה הרי שמספר העוסק שלכם הוא פשוט תעודת הזהות האישית שלכם.

מדוע חשוב לעבוד עם רואה חשבון גם במעמד פתיחת התיק?

שינוי גודל גופנים