כידוע, על כל עובד\עצמאי במדינת ישראל לשלם מס על ההכנסה או המשכורת החודשית שלו. בעוד החובה על תשלום המס ידועה לכולם, נדמה כי ישנם אלו שלא מודעים כלל לעובדה כי לעתים ניתן גם פטור ממס ההכנסה. כל עוד תהיו חייבים כסף למס ההכנסה, תקבלו התרעות וינקטו צעדים חריפים נגדכם. במידה ומס ההכנסה הוא זה החייב לכם? תצטרכו להכיר את החוק על כל סעיפיו ולהגיש בקשה מיוחדת לקבלת הפטור.

למי מוענק הפטור

הפטור השכיח מוענק לעיוור או נכה שנקבע להם לפחות 90% נכות

מה חשוב לדעת על קבלת פטור ממס הכנסה?

עם הגשת הבקשה שלכם, היא תבחן לעומק על ידי ועדה רפואית שמטרתה לקבוע את אחוזי הנכות. בכדי "ליהנות" מפטור ממס ההכנסה, הרי שאחוזי הנכות צריכים להיות לפחות של כ-90%. שימו לב כי הפטור רלוונטי אליכם גם במידה ואתם שכירים (לצורך העניין – מקבלים משכורת), או במידה ואתם עצמאיים (לצורך העניין – פטור מההכנסה שלכם).

פטור ממס הכנסה – האם גם אתם זכאים?

פטור ממס הכנסה ניתן לאנשים המוגדרים כנכים, וכל עוד תקופת הנכות היא מצב מתמשך של לפחות חצי שנה:

שימו לב כי ישנה אפשרות לקבל החזר מס גם רטרואקטיבית, כל עוד אתם עומדים בתנאים הבאים:

אתם לא מודעים לזכויותיכם? אתם עתידים להמשיך לשלם

אין איש שיודע מה יוליד יום, ועובד עצמאי שמתפרנס בכבוד, יכול למצוא עצמו בסיטואציה מורכבת בה הוא מוגדר כנכה. בעיות רפואיות כאלו ואחרות יכולות לפגוש כל אדם ובכל נקודה חייו, כך שחשוב שתכירו את הזכויות שלכם לעומק. היכרות עם הזכויות יכולה להקל עליכם משמעותית ברמה הנפשית, ולהוריד מעצמכם את המטרד באשר לתשלומי מס ההכנסה (כל עוד ההכנסה שלכם חייבת במס).

לטובת הגשת הבקשה, עליכם לאסוף את המסמכים הרלוונטיים ולהגיש אותם כנדרש. אמצו את הטיפים הבאים: פטור ממס הכנסה

לצד פטור ממס ההכנסה – מה אתם יודעים על החזר מס?

הפטור ממס ההכנסה רלוונטי רק לאנשים הסובלים מאחוזי נכות בעקבות מחלה או אירוע בלתי צפוי. עם זאת, כשם שרבים אינם מודעים לזכויותיהם המלאות באשר לפטור ממס ההכנסה, כך גם רבים אינם מודעים כלל לסוגיית החזר המס. עובדים שכירים ועצמאיים כאחד, משלמים בכל שנה מס מהמשכורת או ההכנסה שלהם. מאחר ומדובר על תשלום שנקבע כבר בתחילת השנה, הרי ששינויים בהיקף ההכנסות, שינוי אופי המשרה וכן הלאה, יכולים להשפיע על גובה המס שיש לשלם.

המשמעות פשוטה: סביר מאד כי אתם משלמים יותר כסף ממה שאתם צריכים לשלם בפועל. אמנם לא מדובר על "פטור", אך בהחלט שישנה סבירות (ולא קטנה בכלל) כי גם אתם זכאים להחזר ממס ההכנסה. לדוגמה:

שינוי גודל גופנים