השקמה 2, אזור

03-5611902

מס שבח: כל מה שאתם צריכים לדעת
מס שבח: כל מה שאתם צריכים לדעת

במדינת ישראל, כשאתם מוכרים דירה שברשותכם עליכם לשלם עליה מס. עד לפני מספר שנים, בעלי דירות שמכרו את הנכס שלהם עוד הצליחו להתחמק מהמס בעקבות פטורים שונים שניתנו בהתאם לתנאי סף שונים. עם זאת, לפני 5 שנים, בשנת 2014 – בוצע רפורמה ששינתה את התמונה. ההקלות שהיו נגישות ללא מעט קהלים הצטמצמו משמעותית, ורגע לפני שגם אתם מוכרים את הנכס שלכם חשוב שגם אתם תדעו האם גם אתם חייבים במס ואיך מחשבים מס שבח.

מי שעדיין פטור ממס השבח (בין היתר), הם אנשים שברשותם דירה אחת בלבד – כך שאם זהו הנכס היחיד הרשום על שמכם, אתם פטורים מתשלום.

מס השבח: על מה כולם מדברים?

גם אם אינכם משקיעי נדל"ן או כאלו שמוכרים נכסים בכל שני וחמישי, סביר להניח כי כבר שמעתם את צמד המילים "מס שבח". על מה בדיוק מדובר? מס השבח הוא מס מכירת דירה, כלומר מס שבעל הדירה צריך לשלם לאחר שהוא מוכר דירה. לא טעיתם, ושמו של המס יכול לרמז על כך: המס משולם בהתאם לתהליך ההשבחה שעבר הנכס. ואיך מחשבים מס שבח, בחישוב פשוט? המס = הפער שבין המחיר בו נמכרה הדירה ובין המחיר בו רכש אותה בעל הנכס. גובהו של מס השבח בדרך כלל נכון להיום עומד כל -25%.

מה חשוב לדעת? על מנת להפחית את היקף המס שתשלמו בעת שתמכרו את הדירה שברשותכם, יהיה עליכם להציג מסמכים רלוונטיים וחשבוניות המעידות על פעילויות שבוצעו בדירה: החל משיפוצים ותיקונים שביצעתם ועד בדיקת בדק בית. כל חשבונית רלוונטית תוכל להפחית את גובה המס שתשלמו.

איך מחשבים מס שבח

אז איך נראה תשלום מס השבח בכמה שלבים?

  • אתם מבצעים עסקה ומוכרים את הדירה שלכם
  • יש לכם 40 ימים לדווח על הנכס שמכרתם לרשות המיסים
  • בבקשה זו תציגו גם את ההוצאות השונות בדירה במטרה להפחית בערך המס
  • תשלום המס יתבצע תוך 60 ימים בלבד מיום חתימת העסקה

איך ניתן להעריך את גובה המס המשוער?

אז איך מחשבים מס שבח? מטבע הדברים, לא מעט עסקאות מתעכבות רק בגלל מס השבח. השיקול הוא כמובן שלכם, ותוכלו לקבל תמונה בהירה אודות גובה המס המשוער רגע לפני שתילחצו ידיים עם הקונים שלכם. אז איך תחשבו את המס? ישנו מחשבון מס באתר רשות המיסים, דרכו תוכלו להזין פרטים ולקבל הערכה משוערת באשר לגובה המס שאתם עתידים לשלם.

עוד בנושא >> החזר מס שבח

"קיבלתי דירה בירושה, האם אני צריך לשלם מס?"

על מנת לדעת האם אתם צריכים לשלם על מס שבח על דירה מירושה, כל מה שאתם צריכים הוא להיכנס לרגע אל נעליו של המוריש שלכם.

במילים פשוטות: אם הוא היה מקבל פטור בעצמו, גם אתם מקבלים אותו. במידה והוא לא היה זכאי לפטור (בהתאם למספר הנכסים שברשותו), כך גם אתם.

מס שבח: כל מה שאתם צריכים לדעת

שימו לב: מס שבח הוא לא מס רכישה!

לא אחת ישנו בלבול הגורם לרבים לחשב את כדאיות העסקה בצורה שאינה נכונה: מס השבח אינו מס הרכישה. מס השבח הוא מס שמשולם על ידי מוכר הנכס (על הרווח בעקבות מכירת הדירה). מנגד, מס הרכישה הוא מס שמשלם מי שקונה את הכנס בעצמו. כלומר, לכל אחד מהצדדים ישנו מס אחר שהוא צריך לשלם ואין מדובר על שמות שונים לאותו המס.

מדוע צריך רואה חשבון? הרי את כל שאמרתם עושה עבורי עורך הדין?

איך מתבצע חישוב מס שבח? חלק גדול מעורכי הדין מחשבים את מס השבח בראיה של העסקה עצמה. כלומר כמה עלה הנכס לעומת בכמה הוא נמכר. התוצאה היא הרווח ועל רווח זה צריך לשלם מס. פשוט? אז זהו שלא. יש לבחון עסקה בראיה כוללת כלומר לבחון את כל התנהלותך הכלכלית כולל ההיסטוריה שלך ורק על סמך אלו יש לחשב את המס. ההפרשים יכולים להגיע לעשרות ומאות אלפי שקלים. חישוב זה יכול להתבצע על ידי רואה חשבון או יועץ מס שבח הבקיא בתחום.

צרו קשר עימנו
מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם:

לקוחות יקרים,

לנוחיותכם, אתם מוזמנים להוריד את האפליקציה שלנו מחנות האפליקציות.

לחצו על הסוג המכשיר שלכם:

הישארו מעודכנים בכל מה שחדש בתחום המס והמשפט במייל מרוכז.
הצטרפו לבעלי עסקים, מנהלי חברות, מייצגים, אנשי מקצוע ואנשים פרטיים שכבר נהנים מהניוזלטר האיכותי שלנו:
בעת לחיצה על כפתור " הצטרפות לניוזלטר" הינך מאשר/ת בזאת לבן שמואל רואי חשבון לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י שליחת מייל חוזר.