בן שמואל | משרד רואי חשבון בתל אביב | רואה חשבון תל אביב

עבודה בערב חג השבועות ובחג השבועות

רוצים לשמוע עוד?

הדר
WhatsApp Image 2024-06-10 at 14.14.42

    ‏י"ב סיון, תשפ"ד

    ‏18 יוני, 2024

              **עבודה בערב חג השבועות ובחג השבועות**

השנה חג השבועות חל ביום שלישי, 11 ביוני 2024 בערב, ועד יום רביעי בערב, 12 ביוני 2024. בהתאם לסעיף 2 לחוק שעות עבודה ומנוחה, תחום יום העבודה בערבי חג הוא 7 שעות. כל עבודה מעבר לכך תיחשב לשעות נוספות. ייתכנו הוראות נוספות בצווי הרחבה או בהסכמים קיבוציים שונים, ולכן יש לבדוק במקום העבודה האם חלות הוראות מיוחדות בנושא. עבודה בערב החג הנמשכת לשעות החג תיחשב כעבודה בחג.

**העסקת עובד בחג השבועות**

סעיף 17 לחוק שעות עבודה ומנוחה קובע את הגמול שישולם על עבודה במנוחה השבועית. הגמול כולל שני רכיבים:

1. **מנוחת פיצוי**: על המעביד לתת לעובד, במקום שעות המנוחה השבועית שבהן עבד, שעות מנוחה במספר ובזמן שנקבעו בהיתר העבודה. אם העובד הועסק במנוחה השבועית ללא היתר, המעביד אינו חייב לתת מנוחת פיצוי. פסיקת בית הדין הארצי קובעת כי לא ניתן לפדות את מנוחת הפיצוי בכסף והמעסיק חייב לתת לעובד את המנוחה בפועל.

2. **תשלום כספי**: 

   – לעובד חודשי: על המעביד לשלם שכר עבודה שלא פחות מ-150% משכרו הרגיל או לתת מנוחה של שעה וחצי תמורת כל שעה משעות המנוחה השבועית שבה עבד.

   – לעובד שעתי, יומי או שבועי: על המעביד לשלם שכר עבודה שלא פחות מ-150% משכרו הרגיל.

   – לעובד ששכרו משתלם לפי כמות התוצרת: על המעביד לשלם שכר עבודה שלא פחות מ-150% משכר כל יחידה שנעשתה בשעות המנוחה השבועית.

במקרים שבהם נקבע הסדר אחר המטיב עם העובד, כגון בחוזה אישי, הסכם קיבוצי, צו הרחבה או נוהג במקום העבודה, יחול ההסדר המטיב על העובד.

**העסקת עובד שעתי**

לעובד שעתי, החוק קובע כי על המעסיק לשלם שכר עבודה בשיעור של לפחות 150% משכרו הרגיל עבור שעות העבודה בחג השבועות. אם יש הסדרים אחרים המטיבים עם העובד בהתאם להסכם קיבוצי, צו הרחבה או נוהג במקום העבודה, יש לפעול בהתאם להוראות המיטיבות.

**עבודה יום לפני או יום אחרי החג**

אם עובד שעתי עובד ביום שלפני החג או ביום שאחרי החג, שכרו יהיה בהתאם להסדר הרגיל. עם זאת, אם העובד עובד ביום שלפני החג (ערב חג) והעבודה נמשכת לתוך החג עצמו, השעות לאחר כניסת החג ייחשבו כשעות עבודה בחג ויזכו את העובד בגמול המוגדר לעבודה בחג.

**תשלום דמי חגים**

עובד חודשי מקבל את שכרו החודשי הרגיל, ללא פגיעה בשכר עקב ההיעדרות ביום החג. עובד יומי או שעתי זכאי לדמי חגים אם עומד בשני תנאים:

1. ותק של 3 חודשי עבודה לפחות.

2. לא נעדר מהעבודה סמוך ליום החג (יום לפני ויום אחרי) או נעדר בהסכמת המעביד.

עובד שמקיים את התנאים יהיה זכאי לתשלום מלא בעבור ימי החג. אם עובד במשמרות לא עבד סמוך לחג כי לא שובץ, ייחשב הדבר כהסכמת המעביד והוא יהיה זכאי לדמי חגים. אין זכאות לדמי חגים על חג שיוצא ביום הפנוי מעבודה של העובד. 

**סירוב לעבוד בחג**

עובד רשאי לסרב לעבוד בחג ללא צורך לציין סיבה, על פי הודעה למעסיק לפחות שלושה ימים מראש. זכות הסירוב לא חלה על עובדים במקומות עבודה המופקדים על ביטחון הציבור, ביטחון המדינה, בריאותם של בני אדם, מקומות אירוח בבתי מלון, ייצור והזרמת חשמל.

**העסקה בחג ובימי מנוחה**

העסקה בחג ובימי מנוחה דורשת היתר ממשרד העבודה והרווחה, אלא אם מדובר בענף בו קיים היתר כללי להעסקה בשבתות ובחגים, כגון בתי קפה, מסעדות, בתי מלון ושמירה.

תוכן עניינים
צרו קשר עימנו
בן שמואל | משרד רואי חשבון בתל אביב | רואה חשבון תל אביב | רואה חשבון בתל אביב
פעם ראשונה פה?
איך זה קורה אצלינו?
התחלת התהליך ואיסוף נתונים
התחלת התהליך ואיסוף נתונים
ביצוע סימולציה עם מומחה
ביצוע סימולציה עם מומחה
מעבר מקיף על כל הנתונים
מעבר מקיף על כל הנתונים
קבלת הצעה משתלמת
קבלת הצעה משתלמת
מה אומרים עלינו?
אני עובד מול עשרות, אם לא מאות ספקים, יועצים וחברות ליווי - השירות שקיבלתי מעת רצון בע"מ התעלה הרבה מעל למצופה, והרבה מעל למה שאני נתקלתי בו ביום יום .
מקסים
הכל מדולר
5/5
מקצוענים! לא יודע מה הייתי עושה בלעדיהם!
אליאור
תל אביב
5/5
החבר'ה מעת רצון בע"מ מקצוענים אמיתיים. כל מילה נוספת מיותרת - ממליץ בחום.
אביעד
לוי-אטינגר-נקדימון עו"ד
5/5
שמחתי מאוד לקבל שירות מקצועי ואדיב מהמומחה.
דליה
רעננה
5/5
הצוות, בראשות שי - נתנו לי מהרגע הראשון את ההרגשה שאני בידיים טובות.
שחף
הדיה בע"מ
5/5
יש לכם שאלה? נשמח לסייע
כמות העובדים: *
מה השם שלך? *
מה מספר הטלפון שלך? *

לחיצה על כפתור "התחל בתהליך" מהווה את הסכמתך להעברת פרטיך לגופים המומלצים של "עת רצון בע"מ", "קבוצת בן שמואל רואי חשבון" ולתנאי השימוש באתר. קראת והבנת את תנאי השימוש באתר ומדיניות הגנת הפרטיות של החברה והם מקובלים עליך.

נשמח לעזור!
שלחו הודעה ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם
מה השם שלך? *
מה מספר הטלפון שלך? *
בעת לחיצה על כפתור " חזרת נציג" הינך מאשר/ת בזאת לבן שמואל רואי חשבון לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י שליחת מייל חוזר.