השקמה 2, אזור
03-5611902
בן שמואל | משרד רואי חשבון בתל אביב | רואה חשבון תל אביב

חברה או עוסק מורשה?

9 בדצמבר 2021

חברה או עוסק מורשה ?

ניסיון של כ-  30 שנה כרואי חשבון לימד אותנו כי מרגע שאדם מחליט להפך להיות עצמאי השאלה הבאה שעולה היא האם לפתוח חברה או עוסק מורשה? או מתי לעבור מעוסק מורשה יחיד לחברה?

לכל צורת התארגנות ישנן היתרונות שלה . על קצה המזלג נציין כי התאגדות כחברה מאפשרת במקרים רבים דחייה , לעיתים לשנים רבות, בתשלומי מס ההכנסה והביטוח לאומי. מאידך התארגנות כעוסק מורשה חוסכת בעלויות וטרחה. 

מובן כי התשובה לשאלה באיזו דרך לפעול היא מורכבת ומצריכה יעוץ פרטני אישי אולם כאן ננסה לעמוד על העקרונות הבסיסיים לקבלת ההחלטה:

  1. גובה הרווח הצפוי : אם הרווח הצפוי הוא נמוך מ 35,000 ₪ לחודש היינו ממליצים לפעול כעצמאי ולא כחברה. הסיבה היא שהחיסכון במס בפעולה בתור חברה לא מצדיק את העלויות הנוספות של רו"ח, אגרת רשם חברות וכן הבירוקרטיה הנוספת. שימו לב שאנו מדברים על רווח חודשי ולא על מחזור חודשי. הכוונה היא שאם לאדם יש מחזור חודשי של 500,000 ₪ הכנסות ו 490,000 ₪ הוצאות לא יהיה כדאי לו לפתוח חברה . לעומתו אדם עם 100,000 ₪ הכנסות חודשיות ו 40,000 ₪ הוצאות כן יהיה כדאי לו לפתוח כחברה.
  2.  הגנה משפטית : חברה היא בע"מ כלומר בערבון מוגבל. היכולת לתבוע את בעל המניות היא מוגבלת. במקרה וישנה חשיפה מוגברת לתביעות הרי שנמליץ יותר על פתיחת חברה מאשר לפעול כעוסק מורשה
  3. הסתתרות מאחורי שם חברה – לעיתים בעל המניות לא מעוניין שמייד ידעו שהוא זה שעושה את העסקים. במקרה וזהו המצב עדיפה חברה על עוסק מורשה. עם זאת נציין כי כיום בלחיצת כפתור ניתן לראות ברשם החברות מי הם בעלי החברה.
  4. ממילא מחויבים בהנהלת חשבונות כפולה – פקודת מס הכנסה מחייבת ממחזור מסוים לנהל ספרים לפי שיטת החשבונאות הכפולה. במקרה שכזה הרי השאלה של עלויות נוספות המושטות על חברה מאבדת מקצת ממשמעותה שכן ממילא יש את העלויות הללו. מאידך חברה נותנת יתרונות כפי שפורט לעיל. לכן כאן נמליץ על חברה.
  5. צריכה אישית – במקרה והנישום משתמש בכל הכנסתו לצריכה אישית הרי שהכדאיות לפתיחת חברה יורדת שכן לא ניתן לקבל דחיית מס בעצם הותרת הכספים בחברה. לכן בטרם נחליט אם לפתוח חברה או לא נבחן כמה כסף מהרווחים מתכוון בעל השליטה להשאיר בחברה. ככל שהסכום יהיה קטן יותר כך הכדאיות בפתיחת חברה תקטן.
  6. תדמית – ישנם עסקים הרוצים מבחינה תדמיתית להחשב כחברה ולא כיחיד. המיתוג של חברה יוסיף לאמינותם ולרצינותם. זהו גם משתנה בהחלטות. 
  7. סדר בספרים – ישנם מקרים רבים בהם נדרש סדר בספרים . הדבר יכול לנבוע במקרה ויש שותפים לעסק. במקרה של שותפות חשוב שכל הצדדים יהיו מודעים לכניסות וליציאות של הכספים. לצורך כך דרושה הנהלת חשבונות כפולה ואם ממילא משלמים עבור הנהלת חשבונות כפולה אזי הפער בעלויות בין הנה"ח כפולה לחברה הוא מינורי. 
  8. בקרה טובה יותר – כאשר הנישום מעוניין בבקרה טובה יותר על הכניסות והיציאות של הכספים מחשבונו. גם במקרה זה עדיפה חברה מאשר עוסק מורשה. וההיפך הוא הנכון. כאשר לא נדרשת בקרה אזי נמליץ על פתיחה כעוסק מורשה

הבאנו על קצה המזלג את השיקולים לקבלת החלטה לפתוח חברה או לפעול כעוסק מורשה. אין באמור כדי להקיף את כל השיקולים וחלק מהשיקולים שלובים זה בזה. לכן מומלץ להתייעץ בטרם עושים מהלך כלשהו

נשמח לסייע

בן – שמואל

רואי חשבון

צרו קשר עימנו
מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם:

לקוחות יקרים,

לנוחיותכם, אתם מוזמנים להוריד את האפליקציה שלנו מחנות האפליקציות.

לחצו על הסוג המכשיר שלכם: