השקמה 2, אזור
03-5611902
בן שמואל | משרד רואי חשבון בתל אביב | רואה חשבון תל אביב
הנדון: שלילת פיצויי פיטורים מהעובד

הנדון: שלילת פיצויי פיטורים מהעובד

20 ביוני 2021

פסק דין תקדימי

סע"ש (נצרת) 19382-11-18 נתיב אקספרס תחבורה ציבורית בע"מ – וג'די סעד

זכותו של עובד לקבל פיצויים בגין הפסקת עבודה ופיטוריו על ידי מעסיק נקבעה בחוק פיצויי פיטורים. עם פיטורי עובד מחויב מעסיק בתשלום פיצויי פיטורים ודמי הודעה מוקדמת שלעיתים קרובות מסתכמים סכומים ניכרים. זכותו של עובד לקבל פיצויים בגין הפסקת עבודה ופיטוריו על ידי מעסיק נקבעה בחוק פיצויי פיטורים. אולם, ישנם מצבים נדירים ביותר בהם ייתכן שלילת פיצויי פיטורים מהעובד.

חוק פיצויי פיטורים קובע, בסעיפים 16 ו- 17, את התנאים בהם תתאפשר שלילת פיצויי פיטורים או הפחתתם:

  • עובד שפוטר לא יקבל פיצויים אם כך נקבע במסגרתו של הסכם קיבוצי שחל על מקום עבודתו.
  • בענף עבודה שאין בו הסכם קיבוצי רשאי בית הדין האזורי לעבודה לקבוע שפיטורי העובד היו בנסיבות המצדיקות פיטורים ללא פיצויים או במקרה הטוב בפיצויים חלקיים. הוראה זו מיוחסת בדרך כלל לעבירות משמעת חמורות ועבירות פליליות שבוצעו על ידי העובד וגרמו נזק למעביד.

ואילו שלילת הודעה מוקדמת אפשרית כיום גם בהתאם לחוק הודעה מוקדמת לפיטורים והתפטרות.

מעסיקים רבים נוטים לשלול לחלוטין את פיצויי הפיטורים מעובד שנתפס במעשה חמור, אך לא תמיד בתי הדין לעבודה מכירים בשלילה כמוצדקת וברוב המקרים העובד זוכה בסופו של דבר בפיצויים שכן עצם מעשה הפיטורים מהווה עונש חמור לעובד.

ב31.03.2021 ניתן פס"ד תקדימי בנושא הנ"ל שבו מדובר בנהג אוטובוס שפוטר אחרי שנה וארבעה חודשים בעקבות החשד של המעסיקה כי הוא גוזל ממנה כספים בכך שהוא מתקף כרטיס רב קו אנונימי ולאחר מכן מבטל אותו ואת התמורה שהתקבלה בגינו משלשל לכיסו. במקרה הנ"ל נפסק כי יש לשלול את זכאותו של העובד לפיצויי פיטורים ולהודעה מוקדמת בנוסף לפיצוי בגין הפרת חובת הנאמנות וחובת תום הלב.

פסק דין נוסף העוסק בשלילת חלק מפיצויים עקב התנהגות אלימה במקום העבודה הינו פס"ד דרור אלקיים נ' פלסטו-שק בע"מ שבו בעקבות דיווחים כוזבים בנוגע לשעות העבודה נפסק על ידי בית הדין האזורי בת"א כי מאחר והנתבע פוטר עקב עבירת משמעת חמורה, קיימת הצדקה לשלילת התשלום בגין הודעה מוקדמת.

בהתאם לנאמר לעיל ,העמדה של בית הדין לעבודה הינה לא לשלול את זכותו של העובד לפיצויי פיטורים ולתשלום בגין הודעה מוקדמת מהסיבה כי הפיטורין כשלעצמם הם עונש חמור על מעשי העובד ופיצויי הפיטורים נועדו לתת לעובד ולמשפחתו הזדמנות להתמודד עם המצב החדש לאחר שאיבדו פרנסתם, ולכן לא בקלות יכיר בית הדין בשלילתם או הפחתתם. אולם קיימים מקרים נדירים בהם ניתן להוכיח כי פיטורי העובד נעשו בנסיבות חמורות ולשלול את זכאותו לפיצויי פיטורים ותשלום בגין הודעה מוקדמת.

משרדינו מתמחה בתחום דיני העבודה ובסוגיות השונות.

מוזמנים לפנות אלינו לייעוץ.

צרו קשר עימנו
מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם:

לקוחות יקרים,

לנוחיותכם, אתם מוזמנים להוריד את האפליקציה שלנו מחנות האפליקציות.

לחצו על הסוג המכשיר שלכם: