השקמה 2, אזור
03-5611902
בן שמואל | משרד רואי חשבון בתל אביב | רואה חשבון תל אביב
הנדון: השבה של מענקי הוצאות קבועות ובעלי שליטה

הנדון: השבה של מענקי הוצאות קבועות ובעלי שליטה

11 במאי 2021

 

לפני מספר חודשים החלה רשות המיסים לדרוש מעסקים להחזיר את מענקי הוצאות הקבועות בשל אי עמידה בתנאים גם במקרים בהם העסקים פעלו בהתאם להוראות החוק.

אחת הסיבות המרכזיות לשלילת המענק הינה כי מרבית ההוצאות שנכללו בחישוב המענק אינן נחשבות הוצאות קבועות. כך למשל אחת החברות קיבלה דרישה להחזיר את המענק בשל שכר ששילמה לבעל השליטה בחברה שמכהן גם כמנכ"ל שכיר שלה בטענה כי בתקופת המשבר לא חייבים לשלם משכורת לבעל העסק גם אם מדובר במנכ"ל, במקרה נוסף מדובר בהוצאות ששולמו על ידי החברה שפועלת בתחום התיירות לסוכנים בחו"ל על שיווק חבילות התיירות שלה שלטענת רשות המיסים מדובר בהוצאה שניתן היה להימנע ממנה.

כאמור במקרים רבים רשות המיסים מתעלמת מהוראות החוק שלפיו פעלו העסקים וקובעת סכום פיצוי נמוך מזה המתקבל לפי נוסחת הפיצוי שבחוק. אותם עסקים תוהים כעת איך הם הגיעו למצב שבו הם מכניסים לנוסחה שנקבעה בחוק את ההוצאות האמיתיות שהוציאו וממקבלים סכום המענק על פי הנוסחה הזאת ולאחר חודשים הרשות דורשת את הכסף בחזרה בטענה כי בחישוב נכללות הוצאות שלא היו אמורות להיכנס אליו מלכתחילה. בנוסף לכך מרבית ההשגות שהוגשו לרשות המיסים נשארו ללא מענה כלל .

השאלה המרכזית במקרה הנ"ל הינה האם לרשות המיסים יש סמכות להתערב בנוסחת גובה המענק?

אחד הפסקי דין החדשים בעניין חברת ב.ג. בטחון שניתן על ידי ועדת ערר לענייני קורונה. המערערת עוסקת באבטחת מוסדות, ליווי טיולים ומתן שירותי רפואה שנפגעה מהמשבר כמו מרבית העסקים במשק והגישה בקשה למענק השתתפות בהוצאות הקבועות ע"פ הוראות החוק, אך נדרשה להחזיר חלק מהסכום. לאחר בחינה של הבקשה על ידי וועדת הערר נפסק לאשר את הבקשה באופן חלקי ונקבע כי תכלית החוק הינה לסייע לעסקים בצורה מהירה ויעילה תחת בדיקה של פעילות העסק, אך לרשות המיסים אין סמכות לסטות באופן גורף מנוסחת הפיצוי הקבועה בחוק מלבד לעסקים עם מחזור הפעילות העולה על 1.5 מיליון ₪ וזאת רק על ידי שינוי מקדם ההוצאות הקבועות ורק במקרים חריגים שבהם לפי דעתה המקדם אינו משקף הוצאות הקבועות של העסק. בנוסף חברי הוועדה הדגישו כי על הרשות לנמק את הדרישה להחזר הוצאות – דבר אשר הרשות נמנעה מלעשותו במקרים רבים, ואף נמנעה מלקיים דיונים עם המייצגים של בעלי העסקים על הנושא.

לאור העמדה של ועדת הערר קיימת אפשרות לעסקים רבים לבחון בשנית את אפשרויות להגשת ההשגה או הערר על החלטת רשות המיסים שנתקבלה בקשר למענק השתתפות בהוצאות הקבועות.  על מנת לעשות זאת כדאי ומומלץ להיעזר באנשי מקצוע.

למשרדנו ניסיון רב בניהול הליכים מול רשויות המס, לכן נשמח לסייע בכל שאלה

צרו קשר עימנו
מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם:

לקוחות יקרים,

לנוחיותכם, אתם מוזמנים להוריד את האפליקציה שלנו מחנות האפליקציות.

לחצו על הסוג המכשיר שלכם: