השקמה 2, אזור
03-5611902
בן שמואל | משרד רואי חשבון בתל אביב | רואה חשבון תל אביב
בקורת שכר משרד העבודה – כיצד להתמודד

בקורת שכר משרד העבודה – כיצד להתמודד

לאחרונה מגיעים אלינו, במסגרת תפקידנו כבודקי שכר מוסמכים בעלי רישיון מטעם משרד העבודה,  בעלי עסקים רבים עם מכתבים ממשרד העבודה הנושאים קנסות של מאות אלפי שקלים ובמקרים רבים גם מיליונים!!

מדובר במהלך חדש של משרד העבודה שמטרתו להסדיר את חוקי העבודה בארץ. כבודקי שכר הבחנו כי המקרים נחלקים לשניים:

  • מעסיקים אשר לא הפרישו פנסיה לעובדיהם – משרד העבודה פנה למוסד לביטוח לאומי וקיבל ממנו את המידע הנוגע לכלל המעסיקים בארץ. האמצעות אלגוריתים פשוט הם הצליחו להגיע לכל אותם מעסיקים שכלל לא הפרישו פנסיה לעובדיהם. מעסיקים אלו מקבלים בימים אלו מכתבים עם התראה לקנסות בסכומים "מטורפים" של מיליוני שקלים אם לא יפרישו פנסיה לעובדיהם. עליהם לפתוח קופות פנסיה לעובדיהם ולהפריש אליהם את הכספים שהיו צריכים להפריש
  • בקורות יזומות של משרד העבודה – משרד העבודה הרחיב משמעותית את כמות הביקורות שהוא עושה בעסקים. במקרים רבים מדובר בהלשנה של עובד או בביקורת מדגמית. בסופה של אותה ביקורת מוציא המשרד מכתב עם קנסות שמוטלים על המעסיק בעקבות אי הקפדה על חוקי העבודה. כאן הפניה עוסקת במגוון רחב של דיני עבודה שלטענת משרד העבודה לא יושמו ופגעו בזכויות העובד.

בשני המקרים יש למנות בודק שכר מוסמך בעל רישיון משרד העבודה שיפקח על התהליך. כאן המקום לציין כי למרבית רואי החשבון אין רישיון בודק שכר מוסמך על ידי משרד העבודה. כן חל איסור על רואה חשבון שהפיק משכורות ללקוח שלו לפקח על התהליך.

מדובר במהלך שהוא כואב למעסיק אולם יש לזכור כי המהלך הזה בראייה לטווח ארוך דווקא יועיל למעסיק. במה דברים אמורים? דיני העבודה של היום אינם דיני העבודה של לפני 10 שנים. החקיקה והפסיקה התגברו בצורה משמעותית והיום כמעט כל עובד מסתובב עם עורך דין צמוד אליו. במקרה ועובד תובע את המעסיק בבית המשפט לרוב הוא זוכה ובתי המשפט מטילים קנסות גבוהים על המעסיקים. לכן טוב המהלך של משרד העבודה שלמעשה מקדים את בתי המשפט ומנסה "ליישר" את המעסיקים במדינה ולצמצם את התביעות כנגדם.

המהלך מעלה שאלות רבות ולא פשוטות כלל: מה קורה עם עובד שהפסיק לעבוד ומסרב להעביר את חלקו לקופת הפנסיה? מה אם הדברים נמצאים בבית משפט? מה אם מדובר בבעל עסק שאומר שאינו רוצה להפריש בעבור עצמו?

 

כבודקי שכר מוסמכים למדנו כי בשני המקרים שצוינו לעיל בהם פונה משרד העבודה למעסיקים ניתן לטפל לצמצם את הקנסות ולעיתים אף לבטלם כליל.

רואה חשבון בן שמואל שי שהינו " בודק שכר מוסמך" מטעם משרד העבודה בעל ניסיון רב בתחום ישמח לסייע בכל שאלה.

צרו קשר עימנו
מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם:

לקוחות יקרים,

לנוחיותכם, אתם מוזמנים להוריד את האפליקציה שלנו מחנות האפליקציות.

לחצו על הסוג המכשיר שלכם: